torek, 17. december 2024

IZLET V TRŽIČ (MONFALCONE) IN V VAS KRIŽ

 IZLET ČLANOV KLUBA UPOKOJENIH DELAVCEV LUKE KOPER
V soboto, 7. decembra v sončnem jutru, ki je obetalo lep sončen dan, smo se  upokojenci Luke zbrali izpred Luke na izlet v Tržič (Monfalcone) in vasico Križ nad tržaškim zalivom.
 

Ko smo vstopili v avtobus nas je pozdravila vodnička izleta profesorca geografije go. Ljuba Medak. Njeno vodenje po izletu je bilo za nas posebno doživetje, kaj vse smo novega, zanimivega in poučnega izvedeli v tako kratkem času je težko povedati. Gospa profesorca hvala vam za vse s čimer ste nas ta dan obogateli.

Po kratkem postanku nad Devinom s pogledom na devinski grad smo se odpeljali v Tržič na ogled ladjedelnice, vodenje po ladjedelnici je prevzel g. Giulio. Ladjedelnica deluje že od leta 1907. Ladjedelnico sta ustanovila brata Kozulić iz Malega Lošinja. Po uničenju v I. in II. svetovni vojni je ladjedelnico obnovila družina Kozulič, sedaj pa je lastnik družba Fincantieri, ena najpomembnejših in najkarakterističnih v tej verigi gospodarstva na svetu. Tu so izdelali več kot 7.000 ladij, podmornic, letal za vojaško in civilno uporabo ter največjih potniških ladij (križark). Ob ogledu ladjedelnice smo spoznali, kako so že v zgodnjih letih njenega delovanja poskrbeli za zaposlene, jih motivirali k pripadnosti in doseganju kakovostnih rezultatov z izgradnjo hiš, stanovanj, infrastrukture,  športno rekreativnih objektov v neposredni bližini ladjedelnice. Impozanten je bil ogled proizvodnje potniških ladij; v času obiska so izdelovali tri ladje, ki jih prilagajajo potrebam in željam kupcem.  Ladja Mein Schiff, ki bo izplula v januarju 2025, je v celoti prilagojena nemškim in avstrijskim potnikom.

Obiskali smo tudi muzej ladjedelništva. Po muzeju nas vodil g. Mateo. MuCa (museo della cantieristica), s katerim se ladjedelnica vsebinsko povezuje. Razstava v muzeju je pravo potovanje skozi izredno zanimivo zgodovino ladjedelništva v Tržiču od samega začetka do današnjega obdobja. Za vse izdelane ladje v ladjedelnici hranijo tudi makete ladij. Oba vodiča g. Giulio in g. Mateo sta vodenje opravila strokovno in zanimivo.

V Nabrežini smo si ogledali kamnolome, ki so s kamnitimi bloki oskrbovali celotno Sredozemlje, po izgradnji avstroogrske »južne železnice« pa tudi države jugovzhodne Evrope. 

Slovensko ribištvo smo spoznali v Križu. Po vasici in muzeju ribištva nas je popeljal Franko Košuta, ustanovitelj in predsednik Ribiškega muzeja Tržaškega primorja. Spoznali smo tehnike, opremo in plovila slovenskih ribičev, ki so jih uporabljali skozi stoletja za ribolov, predvsem tun, ki je bil za prebivalce vasi najpomembnejši. Gospod Franko Košuta je prava eciklopedija, s svojim znanjem in razlago nas je več kot očaral, gospod Franko čestitke in hvala vam za prisračno razlago.  

Po prijetno doživetem dnevu smo se polni pozitivnih vtisov v večernih urah odpeljali proti domu.

Prispevek: Boris Kranjac - Foto: Zdenko Bombek, Milan Vatovec in Taljub Lapajne
SLIKE SI OGLEJTE TU

Ni komentarjev:

Objavite komentar